Jsme doma. A nemáme v plánu v blízké budoucnosti někam na delší dobu jezdit. Tím bych odpověděl na dva nejčastější dotazy, se kterými se od svého návratu setkáváme :-) A teď trochu podrobněji o tom, jak jsme se tady zase ocitnuli.
Doba, kdy jsme si ve Wuppíku užívali, že máme všechno zařízené a vlastně nemusíme nic řešit, nebyla dlouhá. Asi tak od prosince do března. Do prosince jsme zařizovali vše, co souviselo s naším příjezdem včetně zařizování bytu a umístění Vojty do školky. A v dubnu už bylo potřeba vypovědět všechny možné smlouvy, aby výpovědní doby doběhly ke konci července, kdy jsme se stěhovali. Naštěstí jsem se většiny těchto aktivit přímo nezúčastnil a nechal je na Helence. Z jejího vyprávění i z nárůstu tloušťky naší složky dokumentů ale vím, že to nebylo jednoduché a že zkrátka boj s byrokracií ani zdaleka neskončil. O německém daňovém přiznání možná napíšeme samostatný článek.
Klíčový odjezdový úkon - odhlášení z pobytu v Německu (Abmeldung), byl poměrně náročný, i když ve výsledku vlastně triviální (jenomže to jsme předtím nevěděli). Abyste se mohli na úřadě odhlásit, musíte si sjednat termín online. Nesmíte se odhlásit dřív, než týden před odjezdem a z logiky věci se nelze odhlásit ani poté, co odjedete. Vzhledem k naší týdenní dovolené před definitivním stěhováním jsme na to měli právě 1 den. Navíc, ve Wuppíku si sjednat termín online prakticky nejde, protože jsou všechny neustále plné. Městský úřad je přetížený a je prakticky nemožné se tam dostat. V novinách tuhle psali o manželském páru, který potřeboval nové pasy, aby mohli jet na dovolenou. Půl roku se pokoušeli sjednat termín, aby si o ně mohli požádat, až to nestihli, dovolená jim propadla a oni žalují město o náhradu škody. Úřady v sousedních městech sice mají dostatečnou kapacitu a protože je všechno online, tak by tyto služby Wuppertalcům rád poskytnuli. Ale musely by k tomu dostat souhlas úřadu z Wuppertalu, který ale nedostaly, a tak mají Wuppertalci smůlu. Po několika zoufalých e-mailech dostala Helenka konečně odpověď: "Na Abmeldung se online registrovat nemusíte". Aha, a proč je tedy Abmeldung jedna z možností v tom jejich online formuláři? Nakonec všechno zafungovalo, Helenka odhlásila sebe, mě i děti a mohli jsme tedy odjet.
Další kapitolou byl prodej nábytku. Připomínám, že jsme si byt zařídili přes eBay, takže jsme v něm žádné hodnotné věci neměli. Původní plán byl zbavit se nábytku s nejmenším možným úsilím. V centru města je obchod patřící místní charitě, kam můžete jakékoliv vybavení bytu dovézt, oni si jej zdarma vezmou a pak jej za symbolickou cenu prodávají. Když toho máte víc, tak si i přijedou. A tak se s nimi Helenka domluvila, že by si den před naším odjezdem přijeli pro všechen nábytek a my nebudeme muste nic řešit. Ale ouhla. Když se pán z charity přišel podívat, co všechno jim chceme věnovat, ukázalo se, že z toho nic nebude. Konverzace vypadala asi takhle: "Tady ta skříň je trochu poškrábaná. A děti mají na posteli nálepky, to by nikdo nekoupil." Opravdu? Nálepky princezen byly to první, čeho si Vendulka všimla, když jsme postel dovezli. "A tady ta postel je trochu otlučená, to by nikdo nechtěl." Hm. "A prosím vás, jste charita, která tu postel bude prodávat za 30 euro?" Takže jediné, co by si odvezli, byla nábytková stěna, a kvůli tomu by se jim nevyplatilo sem jezdit. Inu, Německo je tak bohaté, že tu žádní chudí, kteří by si něco koupili v charitě, vlastně nejsou. A tak nám nezbylo, než všechen nábytek nafotit a dát na eBay. A světe div se, škrábance ani nálepky nikomu nevadili. Helenku to sice stálo několik hodin telefonování a psaní mailů, ale ve výsledku jsme o pár set euro bohatší. Kdyby charita chtěla, mohla si ty peníze vydělat ona.
Po této zkušenosti se už vůbec nedivím tomu, proč Němci při stěhování raději všechno vyhodí. My jsme také měli objednaný Spermüll, tedy popelářské auto, které odveze všechno, co po stěhování zbyde. Ale prostě nám bylo líto vyhazovat věci, které můžou ještě někomu posloužit. Ale Němcům to zjevně líto není. Takže takhle to vypadá, když se stěhují Němci:
A takhle to vypadalo, když jsme se stěhovali my:
Do Wuppertalu jsme sice všechno dostali najednou autem, ale bylo nám jasné, že do Brna vše najednou neodvezeme. Zaprvé se nám toho za ten rok docela nashromáždilo, a zadruhé jsme si do Brna chtěli odvézt Vendulčin psací stůl a velký obraz Schwebebahn. A tak jsme si od Cuira půjčili malou dodávku (WV Transporter) a do Brna se stěhovali na dvakrát. Napřed celá rodina se vším, co se vešlo do našeho auta (viz úvodní foto). Po skautském bejby táboře jsme se do Wuppíku vrátili už jen já s Helenkou, abychom dobalili, vyřídili všechny formality, předali byt a dovezli do Brna všechno, co se napoprvé nevešlo. Neplánovaně nás ještě Bela den před odjezdem pozval k sobě domů na grilovačku, takže jsme měli na balení míň času, ale byla to příjemná párty. Když se Bela dozvěděl, jaký budu mít v Česku plat, tak vypadal dost šokovaně. "Hele, ale říkal jsem ti, žes tu mohl zůstat, že jo?" Jasně že jo. Však na našem přesunu domů není nic racionálního. Prostě chceme domů.
Po grilovačce jsme nanosili věci do auta. Neparkovali jsme úplně legálně, tak jsme se rozhodli přeparkovat nahoru k vysílači. Po nastartování ale nezhasla kontrolka dobíjení baterie a nefungoval posilovač řízení. Vypnul jsem motor a nastartoval znovu, ale nepomohlo to. Auto jsme přeparkovali, ale bylo jasné, že před cestou do Brna máme problém. V 11 večer jsem si ještě zatelefonoval s Cuirem, ale odložili jsme to na ráno. Ráno už jsme ani nejezdili s autem dolů před dům a raději jsme matrace a posledních pár tašek dotáhli k vysílači v rukách. To byste nevěřili, kolik se toho v bytě ještě najde, když už je vlastně prázdný. Při předávání bytu si Hausmeister postesknul, že bezproblémoví nájemnící jako my tak odjíždějí, což nás potěšilo. Cestou k vysílači jsme jsme se rozloučili s krásným výhledem na Wuppík a zamáčkli slzu.
Pak už jsme začali řešit auto. Koukám do motoru, Cuir na telefonu. On mi říká, na co se mám dívat, já mu říkám, co vidím. Klínový řemen se netočí. Jedeme do nejbližšího servisu. Já zápasím s volantem bez posilovače, Helenka mezitím hledá ve slovníku, jak se německy řekne klínový řemen. V servisu byli moc milí, na auto se zběžně podívali, ale neměli nám jak pomoct. Všechny zvedáky plné a pán se tvářil, že to dneska nevyřeší. Vypadali jsme ale dost zoufale, tak zavolal do sousedního servisu. Majitel, Herr Valentin, je už starý pán, ale jeho lidé prý umí auta opravovat dobře. Popsal jim, v čem je problém a poslal nás tam se slovy: "No, to auto je nepojízdné, vlastně bych vás vůbec neměl pustit na silnici. Ale je to jenom dva kilometry a z kopce, tak tam snad dojedete." Dojeli jsme. Paní v kanceláři byla taky moc milá. Pochopila zoufalost naší situace a slíbila nám, že udělají, co budou moct. Optimistická varianta dnes odpoledne, pesimistická zítra ráno. Jakmile budou něco vědět, zavolají. A tak jsme si koupili celodenní lístek na autobus a vyrazili na univerzitu.
Bela: "Co tady děláš?"
Já: "Vždyť jsi mi včera říkal, že můžu zůstat :-)"
V kanceláři jsme nebyli ani dvě hodiny, když zazvonil telefon, že máme hotovo a můžeme si pro auto přijet. To jsme fakt nečekali a cestou jsme to vzali přes květinářství. Krizový management paní v kanceláři servisu byl opravdu efektivní:
10:35 - Předáváme auto
10:45 - Dělníci se vrací z pauzy a dostávají urgentní úkol: Řešit naše auto
10:59 - Paní objednává nový klínový řemen (když to stihne do jedenácti, ve dvanáct ho přivezou)
12:00 - Nový klínový řemen je v servisu
12:45 - Auto je opravené (výměna klínového řemene a promazání napínacích kladek)
13:30 - Odjíždíme (o 120 EUR lehčí, ale šťastní, že to takhle dopadlo)
Jak je vidět, nakonec nejdelší prodlevu jsme si způsobili sami. Ještě že jsme měli Volkswagen, na který se dají sehnat díly rychle.
Cesta jako taková pak proběhla bez větších problémů (o D1 raději pomlčíme) a ještě před půlnocí jsme byli doma. Jenom bylo trochu nezvyklé, že jsme cestou ze zadních sedadel neslyšeli žádnou pohádku.
Doba, kdy jsme si ve Wuppíku užívali, že máme všechno zařízené a vlastně nemusíme nic řešit, nebyla dlouhá. Asi tak od prosince do března. Do prosince jsme zařizovali vše, co souviselo s naším příjezdem včetně zařizování bytu a umístění Vojty do školky. A v dubnu už bylo potřeba vypovědět všechny možné smlouvy, aby výpovědní doby doběhly ke konci července, kdy jsme se stěhovali. Naštěstí jsem se většiny těchto aktivit přímo nezúčastnil a nechal je na Helence. Z jejího vyprávění i z nárůstu tloušťky naší složky dokumentů ale vím, že to nebylo jednoduché a že zkrátka boj s byrokracií ani zdaleka neskončil. O německém daňovém přiznání možná napíšeme samostatný článek.
Klíčový odjezdový úkon - odhlášení z pobytu v Německu (Abmeldung), byl poměrně náročný, i když ve výsledku vlastně triviální (jenomže to jsme předtím nevěděli). Abyste se mohli na úřadě odhlásit, musíte si sjednat termín online. Nesmíte se odhlásit dřív, než týden před odjezdem a z logiky věci se nelze odhlásit ani poté, co odjedete. Vzhledem k naší týdenní dovolené před definitivním stěhováním jsme na to měli právě 1 den. Navíc, ve Wuppíku si sjednat termín online prakticky nejde, protože jsou všechny neustále plné. Městský úřad je přetížený a je prakticky nemožné se tam dostat. V novinách tuhle psali o manželském páru, který potřeboval nové pasy, aby mohli jet na dovolenou. Půl roku se pokoušeli sjednat termín, aby si o ně mohli požádat, až to nestihli, dovolená jim propadla a oni žalují město o náhradu škody. Úřady v sousedních městech sice mají dostatečnou kapacitu a protože je všechno online, tak by tyto služby Wuppertalcům rád poskytnuli. Ale musely by k tomu dostat souhlas úřadu z Wuppertalu, který ale nedostaly, a tak mají Wuppertalci smůlu. Po několika zoufalých e-mailech dostala Helenka konečně odpověď: "Na Abmeldung se online registrovat nemusíte". Aha, a proč je tedy Abmeldung jedna z možností v tom jejich online formuláři? Nakonec všechno zafungovalo, Helenka odhlásila sebe, mě i děti a mohli jsme tedy odjet.
Další kapitolou byl prodej nábytku. Připomínám, že jsme si byt zařídili přes eBay, takže jsme v něm žádné hodnotné věci neměli. Původní plán byl zbavit se nábytku s nejmenším možným úsilím. V centru města je obchod patřící místní charitě, kam můžete jakékoliv vybavení bytu dovézt, oni si jej zdarma vezmou a pak jej za symbolickou cenu prodávají. Když toho máte víc, tak si i přijedou. A tak se s nimi Helenka domluvila, že by si den před naším odjezdem přijeli pro všechen nábytek a my nebudeme muste nic řešit. Ale ouhla. Když se pán z charity přišel podívat, co všechno jim chceme věnovat, ukázalo se, že z toho nic nebude. Konverzace vypadala asi takhle: "Tady ta skříň je trochu poškrábaná. A děti mají na posteli nálepky, to by nikdo nekoupil." Opravdu? Nálepky princezen byly to první, čeho si Vendulka všimla, když jsme postel dovezli. "A tady ta postel je trochu otlučená, to by nikdo nechtěl." Hm. "A prosím vás, jste charita, která tu postel bude prodávat za 30 euro?" Takže jediné, co by si odvezli, byla nábytková stěna, a kvůli tomu by se jim nevyplatilo sem jezdit. Inu, Německo je tak bohaté, že tu žádní chudí, kteří by si něco koupili v charitě, vlastně nejsou. A tak nám nezbylo, než všechen nábytek nafotit a dát na eBay. A světe div se, škrábance ani nálepky nikomu nevadili. Helenku to sice stálo několik hodin telefonování a psaní mailů, ale ve výsledku jsme o pár set euro bohatší. Kdyby charita chtěla, mohla si ty peníze vydělat ona.
Po této zkušenosti se už vůbec nedivím tomu, proč Němci při stěhování raději všechno vyhodí. My jsme také měli objednaný Spermüll, tedy popelářské auto, které odveze všechno, co po stěhování zbyde. Ale prostě nám bylo líto vyhazovat věci, které můžou ještě někomu posloužit. Ale Němcům to zjevně líto není. Takže takhle to vypadá, když se stěhují Němci:
A takhle to vypadalo, když jsme se stěhovali my:
Do Wuppertalu jsme sice všechno dostali najednou autem, ale bylo nám jasné, že do Brna vše najednou neodvezeme. Zaprvé se nám toho za ten rok docela nashromáždilo, a zadruhé jsme si do Brna chtěli odvézt Vendulčin psací stůl a velký obraz Schwebebahn. A tak jsme si od Cuira půjčili malou dodávku (WV Transporter) a do Brna se stěhovali na dvakrát. Napřed celá rodina se vším, co se vešlo do našeho auta (viz úvodní foto). Po skautském bejby táboře jsme se do Wuppíku vrátili už jen já s Helenkou, abychom dobalili, vyřídili všechny formality, předali byt a dovezli do Brna všechno, co se napoprvé nevešlo. Neplánovaně nás ještě Bela den před odjezdem pozval k sobě domů na grilovačku, takže jsme měli na balení míň času, ale byla to příjemná párty. Když se Bela dozvěděl, jaký budu mít v Česku plat, tak vypadal dost šokovaně. "Hele, ale říkal jsem ti, žes tu mohl zůstat, že jo?" Jasně že jo. Však na našem přesunu domů není nic racionálního. Prostě chceme domů.
Po grilovačce jsme nanosili věci do auta. Neparkovali jsme úplně legálně, tak jsme se rozhodli přeparkovat nahoru k vysílači. Po nastartování ale nezhasla kontrolka dobíjení baterie a nefungoval posilovač řízení. Vypnul jsem motor a nastartoval znovu, ale nepomohlo to. Auto jsme přeparkovali, ale bylo jasné, že před cestou do Brna máme problém. V 11 večer jsem si ještě zatelefonoval s Cuirem, ale odložili jsme to na ráno. Ráno už jsme ani nejezdili s autem dolů před dům a raději jsme matrace a posledních pár tašek dotáhli k vysílači v rukách. To byste nevěřili, kolik se toho v bytě ještě najde, když už je vlastně prázdný. Při předávání bytu si Hausmeister postesknul, že bezproblémoví nájemnící jako my tak odjíždějí, což nás potěšilo. Cestou k vysílači jsme jsme se rozloučili s krásným výhledem na Wuppík a zamáčkli slzu.
Pak už jsme začali řešit auto. Koukám do motoru, Cuir na telefonu. On mi říká, na co se mám dívat, já mu říkám, co vidím. Klínový řemen se netočí. Jedeme do nejbližšího servisu. Já zápasím s volantem bez posilovače, Helenka mezitím hledá ve slovníku, jak se německy řekne klínový řemen. V servisu byli moc milí, na auto se zběžně podívali, ale neměli nám jak pomoct. Všechny zvedáky plné a pán se tvářil, že to dneska nevyřeší. Vypadali jsme ale dost zoufale, tak zavolal do sousedního servisu. Majitel, Herr Valentin, je už starý pán, ale jeho lidé prý umí auta opravovat dobře. Popsal jim, v čem je problém a poslal nás tam se slovy: "No, to auto je nepojízdné, vlastně bych vás vůbec neměl pustit na silnici. Ale je to jenom dva kilometry a z kopce, tak tam snad dojedete." Dojeli jsme. Paní v kanceláři byla taky moc milá. Pochopila zoufalost naší situace a slíbila nám, že udělají, co budou moct. Optimistická varianta dnes odpoledne, pesimistická zítra ráno. Jakmile budou něco vědět, zavolají. A tak jsme si koupili celodenní lístek na autobus a vyrazili na univerzitu.
Bela: "Co tady děláš?"
Já: "Vždyť jsi mi včera říkal, že můžu zůstat :-)"
V kanceláři jsme nebyli ani dvě hodiny, když zazvonil telefon, že máme hotovo a můžeme si pro auto přijet. To jsme fakt nečekali a cestou jsme to vzali přes květinářství. Krizový management paní v kanceláři servisu byl opravdu efektivní:
10:35 - Předáváme auto
10:45 - Dělníci se vrací z pauzy a dostávají urgentní úkol: Řešit naše auto
10:59 - Paní objednává nový klínový řemen (když to stihne do jedenácti, ve dvanáct ho přivezou)
12:00 - Nový klínový řemen je v servisu
12:45 - Auto je opravené (výměna klínového řemene a promazání napínacích kladek)
13:30 - Odjíždíme (o 120 EUR lehčí, ale šťastní, že to takhle dopadlo)
Jak je vidět, nakonec nejdelší prodlevu jsme si způsobili sami. Ještě že jsme měli Volkswagen, na který se dají sehnat díly rychle.
Cesta jako taková pak proběhla bez větších problémů (o D1 raději pomlčíme) a ještě před půlnocí jsme byli doma. Jenom bylo trochu nezvyklé, že jsme cestou ze zadních sedadel neslyšeli žádnou pohádku.